Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4366248



*

nr 436 6248


Fat

Gustafsberg, majolik, längd: 29


Utrop:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 oktober 2006
kl 17:29:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/10 19:30:38 1      Vinnande bud
28/10 00:59:06 2      300 kr
28/10 01:00:56 2      400 kr
29/10 18:22:27 1      justering av budtak
30/10 15:43:43 3      500 kr


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gustafsberg gustavsberg keramik majolik
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:24
  • 7186 Kruka
    med fat, Kina. Höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:39




Ladda ner broschyr